A szexualitás az életminőséget jelentősen befolyásoló tényező. Ha valaki számára fájdalmas a szexuális együttlét, vagy nehézséget tapasztal az aktus bizonyos részein (például nehezen jut el a csúcsra), annak komoly hatása lehet a mindennapokra. Az illető magányosnak, frusztráltnak, elégedetlennek érezheti magát, valamint a párkapcsolatban is felléphetnek intimitási problémák. Éppen ezért fontos, hogy a szexuális zavarok témaköre is hasonló hangsúlyt kapjon, mint bármely más betegség. A szexuális zavarok ugyanolyan szervi vagy funkcionális betegségek, mint bármelyik más betegség, és a többségük szerencsére jól kezelhető.
A szexualitás és a szexuális zavarok
A szexuális zavarok csoportosítása
A szexuális zavarok tünetei
A szexuális zavarok diagnosztikája
A szexuális zavarok kezelése
Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
Pszichiátriai Központ
Kapcsolódó szolgáltatásaink a Pszichiátriai Központban
A szexualitás és a szexuális zavarok
A szexuális zavarok kihívást jelentenek a mindennapokban. A szexualitás ugyanis egy szükséglet, és hosszútávon akkor válhatunk boldoggá és kiegyensúlyozottá, ha ez a szükséglet kielégítésre kerül. A szexualitás megéléséhez azonban szükség van arra a képességre, hogy az illető átélje, megtapasztalja a szexuális tevékenységből származó élvezetet. Vagyis a szexualitás egy kétoldalú dolog, és mindkét félnek alkalmas mentális, lelki és testi állapotban kell lennie ahhoz, hogy adni és kapni tudjon, hogy felemelő és kielégítő lehessen az együttlét. A szexualitás nem csupán a közösülést foglalja magában, hanem minden más kölcsönös örömszerző tevékenységet is (például a pettinget). A szexualitás képlékeny, mindenki kissé másként éli meg, nincs helyes vagy helytelen módja, amíg azzal nem lépi át a partner határait. A szexualitás hatással van a személyiségre, befolyásolja a gondolatokat, érzéseket és a viselkedést is. Aki képes elfogadni és élvezni a szexualitását, az jó hatással van a fizikai és mentális egészségére; aki viszont nem, ott hosszú távon egyre több nehézség kerülhet elő.
Szexuális zavarnak nevezzük, ha a szexuális együttlét bármely szakaszában nehézségek merülnek fel a tevékenységek megélésében, a feloldódásban, vagy a szexuális válaszadás során. A szexuális zavar hátterében állhat stressz, betegség, gyógyszeres kezelés vagy korábbi szexuális trauma. A szexuális zavar jelei lehetnek, ha valakinek nehézségei vannak a szexuális aktivitással, az izgalommal vagy az örömök megélésével. Fontos azonban megjegyezni, hogy nem mindenkinél szexuális zavar áll fent, akinél változás következik be a szexuális gondolataiban vagy viselkedésében. A szexualitás ugyanis folyamatosan változik az életkorral és a körülményekkel. Az sem nevezhető szexuális zavarnak, ami a miénktől eltérő, de az adott személy számára normális szexualitás. Ez vonatkozik a különböző szexuális preferenciákra és a szexuális tevékenység gyakoriságára.
A szexuális zavarok rendkívül gyakoriak. Felmérések szerint a nők közel 40%-át és a férfiak kb. 30%-át érinthetik. Ennek ellenére sokkal kevesebben beszélnek róla és fordulnak vele orvoshoz. A szexuális zavarok mind a mai napig tabu témának számítanak sok helyen, holott egy kis segítséggel jól kezelhető állapotok. Nem kell egyedül megbirkózni a szexuális zavarok hatalmas súlyával! Forduljon bátran szakemberhez, a szexuális zavarok legtöbb oka ugyanis kezelhető tanácsadással, oktatással és a partnerek közötti jobb kommunikációval.
Pszichés szempontból sérülékeny időszak a perimenopaza
A menopauza előtti években, az úgynevezett perimenopauzában sok nő megtapasztalhatja a hangulatingadozásokat, esetleg -zavarokat és más megterhelő pszichés tünetet. Ez a nagy változásokat hozó időszak bizonyítottan erősen hat tehát a mentális és lelki egészségre, de dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere szerint ezt nem kell ...
A szexuális zavarok csoportosítása
A szexuális zavarok négy fő csoportba oszthatóak az alapján, hogy a szexuális aktus melyik szakaszában van elakadás. A szexuális zavarok csoportosítása ez alapján a következő:
- Vágyzavarok: Alacsony szexuális érdeklődés vagy vágy jellemzi. A szexuális aktus ezen szakaszához tartozik a közösülés előtti szexuális tevékenység nagy része, mint például az előjáték, a pénisz merevedése vagy a csikló megduzzadása. Vágyzavarok esetén probléma lehet az ilyen jellegű válaszreakciókkal.
- Izgalmi zavarok: Az izgalmi fázis az orgazmus előtti fázis. A szívverés, az izomfeszültség és a légzés fokozódik. A péniszből elő-ejakulátum ürülhet. Izgalmi zavar esetén a szexuális izgalomra való fizikai képtelenségre összpontosítanak az érintettek. Fejben érezhetik a vágyat, de a testük nem reagál rá, például nem marad fent tartósan az erekció.
- Orgazmuszavarok: Az orgazmus a szexuális feszültség és öröm hirtelen felszabadulását jelenti a nemi szervekben. Az orgazmus során magömlés következik be. Az orgazmuszavart az orgazmus késése vagy hiánya jellemzi.
- Fájdalmi zavarok: A szexuális aktivitás során jelentkező fizikai kellemetlenségek és fájdalom jellemzi. A nőknél előfordulhat például vaginizmus, ami fájdalmassá vagy akár lehetetlenné is teszi a behatolást.
A szexuális zavarok csoportosíthatóak az alapján is, hogy a nőket vagy a férfiakat, vagy mindkettejüket érintik. Csak a férfiakat érinti például a korai magömlés vagy a merevedési zavar. Ezzel szemben a nőkre jellemző a női orgazmuszavar, a női szexuális érdeklődés/érzelmi zavar és a genito-medencei fájdalom/behatolási zavar. Vannak más állapotok is, amelyek néha átfedésben vannak a szexuális zavarokkal:
- exhibicionista rendellenesség
- fetisiszta zavar
- frotteurisztikus zavar
- szexuális mazochizmus és szadizmus
- transzvesztita zavar
- voyeurisztikus zavar
A szexuális zavarok tünetei
A szexuális zavarok tünetei eltérőek a férfiak és a nők között, de vannak olyan tünetek, amik mindkét nemet érinthetik. Ilyen például az alacsony libidó (a szex iránti érdeklődés vagy vágy hiánya), az izgalmi képtelenség és a közösülési fájdalom (dyspareunia). Férfiak esetében a következő tünetek fordulhatnak elő szexuális zavarok esetén:
- Erekció létrehozásának vagy fenntartásának a zavara (merevedési zavar)
- Elmaradó vagy késleltetett magömlés a kellő szexuális ingerlés ellenére
- Képtelenség az ejakuláció időzítésének szabályozására (korai magömlés)
A szexuális zavarok tünetei nők esetében:
- Képtelenség az orgazmus elérésére (anorgazmia)
- Hüvelyszárazság a közösülés előtt és közben
- Képtelenség arra, hogy a hüvelyi izmokat eléggé ellazítsa a közösüléshez (vaginizmus)
A szexuális zavarok diagnosztikája
A szexuális zavarok diagnózisa más pszichiátriai állapotokhoz hasonlóan a DSM-V beosztás alapján történik. Mielőtt azonban az orvos hivatalosan diagnosztizálná a szexuális zavart, részletesen áttekinti a páciens testi és lelki kórtörténetét. Ehhez kérdéseket tesznek fel a páciens szexuális életéről, melynek során az orvos a következő tüneteket keresi:
- a vágy vagy az izgalmi szakasz nehézségei
- a szex iránti érdeklődés hiánya
- fájdalom a közösülés során
A szexszel kapcsolatos attitűdök, valamint más lehetséges hozzájáruló tényezők - kapcsolati problémák, szorongás, szexuális előzmények, gyógyszerek, alkohol- vagy drogfogyasztás - értékelése is segít az orvosnak megérteni a szexuális zavarok kiváltó okát, és a megfelelő kezelést javasolni. A szexuális zavarok diagnózisához a problémának legalább 6 hónapig fenn kellett állnia, és az idő 75%-100%-ában elő kell fordulnia. Emellett fontos kitérni a szexuális zavarok életminőségre gyakorolt hatására. Akkor mondható ki a szexuális zavarok diagnózisa, ha a páciens jelentős szorongást tapasztal a problémák miatt. Vannak ugyanis olyanok, akiket nem nyomaszt vagy nem érdekli, hogy nem kielégítő a szex. Ezek az emberek nem kapják meg a szexuális zavarok diagnózisát, hiszen számukra természetes ez az állapot.
A szexuális zavarok kezelése
A szexuális zavarok kezelésében talán a legnehezebb lépés a páciens elhatározása, hogy segítséget kérjen. Nagyon sokan szégyellik a szexuális zavarok fennállását és nem mernek szakemberhez fordulni miatta. Holott sokkal több embert érintenek a szexuális zavarok - akár a közvetlen környezetünkben - mint gondolnánk. A szexuális zavarok ráadásul jól kezelhetőek a mögöttes fizikai vagy pszichológiai problémák kezelésével. Éppen ezért nem érdemes emészteni magunk, forduljunk bátran szakemberhez szexuális zavarok esetén! A szexuális zavarok kezelési stratégiái közé tartoznak a következők:
- Oktatás és kommunikáció: Nagyon sok esetben segít leküzdeni a szorongást már pusztán a szexről, a szexuális viselkedésről és válaszokról szóló beszélgetés és oktatás. Segít a normák, az átlag megismerése, ugyanis sokaknak irreális elvárásaik vannak magukkal szemben. Sokat segíthet a partnerrel folytatott nyílt kommunikáció is a felek igényeiről és aggodalmairól.
- Kognitív terápia: Az ilyen terápiák különböző technikákat alkalmaznak a szexuális zavarok oldására, példaként említhetjük a kapcsolat káros viselkedésformáinak megismerését.
- Pszichoterápia: A képzett tanácsadóval folytatott terápia segíthet a múltból származó szexuális traumák, szorongás, félelem, bűntudat és a rossz testkép kezelésében.
- Szexterápia: A szexterapeuták is sokat segíthetnek szexuális zavarokkal küzdő pároknak. A terapeuták gyakran jó házassági tanácsadók is.
- Gyógyszeres kezelés: Néhány esetben a szexuális zavarok hátterében valamilyen gyógyszeres kezelés mellékhatása áll, ilyenkor a gyógyszeres kezelés megváltoztatása segíthet. Más esetekben gyógyszerek adhatóak, hogy javítsák a szexuális funkciót. A hormonhiányos emberek számára előnyös lehet például a hormon injekciók, tabletták vagy krémek alkalmazása. A hormonterápia segíthet a menopauza miatt alacsony szexuális vágyat tapasztaló nőknek is. A libidó is növelhető gyógyszeresen, valamint merevedési zavarok ellen is sok hatásos készítmény létezik.
- Mechanikus segédeszközök: Számos segédeszköz létezik a szexuális zavarok kezelésére. A vákuumeszközök vagy péniszimplantátumok segíthetnek az erekciós zavarok esetén, míg a vibrátorok fokozhatják a szexuális élvezetet.