Egyszer fent, máskor lent – tartja a mondás, de vajon mikortól jelent problémát, ha túl magasra és túl mélyre kerülünk? Ugyanazt jelenti-e a bipoláris zavar, mint a mániás depresszió? Miért lényeges elkülöníteni az unipoláris depressziót a bipoláris zavartól? Dr. Szekeres György PhD, a Pszichiátriai Központ pszichiátere, egyetemi docens válaszolt a kérdésekre, és a kezelés lehetőségeire is felhívta a figyelmet.
Nem csak a szélsőséges hangulatingadozást kell komolyan venni
A bipoláris zavar, amelyet korábban mániás depressziónak neveztek, mind fogalmilag, mind a kritériumrendszerét illetően jelentős fejlődésen ment keresztül az utóbbi évtizedekben.
- A bipoláris spektrum egy olyan zavar-család, amiben az elsődleges tényező a hangulati, érzelmi élet szabályozásának zavara. Ennek a spektrumnak – hangulati, érzelmi hullámvasútnak - két véglete van: az egyik, amikor nagyon felhangolt, kreatív, energikus valaki (ennek mindenféle lehetséges vadhajtásaival), a másik pedig a depresszió, ami ennek az ellentéte. Az utóbbi két évtizedben azonban tudományosan is igazolódott, hogy nem csak a szélsőséges formák tartoznak ebbe a csoportba, hiszen van, amikor nem ér el ilyen patológiás mértéket a hangulatingadozás, mégis bipolaritásról van szó. Korábban is ismert volt egy enyhébb forma, az ún. ciklotímia, ami egy gyengített bipoláris zavarnak felel meg, de ma már egyéb megjelenési formákat is azonosítunk. A hangulat változatos típusú elemei ugyanis sokféleképpen tudnak variálódni. Sokszor nem azt látjuk, hogy valaki vagy nagyon boldog, vagy nagyon szomorú, hanem akár azt, hogy az „összhangulatot” meghatározó résztünetek furcsa módon szinte egyszerre vannak jelen – ismerteti Szekeres doktor.
Két fontos kritérium mindenképpen szükséges a diagnózishoz
A pszichiátriai betegségekkel az egyik nehézség, hogy nincs egy objektív mérőszám, amivel mérni lehet a tüneteket, és amely a diagnózis kritériuma lenne. Ennek a nehézségnek a kezelésére a diagnosztikus rendszerek bevezettek a konkrét tüneteken túlmenően két olyan kritériumot, ami szükséges a beteggé minősítéshez. Az egyik, hogy az állapot jelentős mértékű funkciókárosodást okozzon a páciensnek (a tanulásban, a munkában, a kapcsolataiban, a mindennapjaiban), a másik pedig, hogy az illető úgy érezze, nagy szenvedést él meg. Ez utóbbi sokszor nem is látszik kívülről, a pszichiátriai betegséggel élők akár fogukat összeszorítva dolgozni is járnak, bár ez hatalmas erőfeszítést igényel tőlük.
Fontos elkülöníteni a bipoláris zavart az unipoláris depressziótól
- A hangulatzavarokhoz soroljuk a bipoláris zavart és az unipoláris depressziót is – ez a kettő a finom tünetekben, a lefolyásban, a kimenetelben is különböző, mint ahogy különböző az öröklődés mintázata is. Jellemzően a bipoláris zavar fiatalabb korban jelentkezik. Az is nehezítheti a felismerést, hogy elsőre nem biztos, hogy mániás lesz, hanem csak az unipoláris depresszióra jellemző tünetek jelentkeznek. Gyakran ekkor nem is veszik számításba a bipoláris zavar lehetőségét, ami komplikációk forrása lehet. Mihamarabb célszerű ugyanis elkülöníteni a kettőt egymástól, mert a kezelés és a betegség menedzselése is eltérő. Alapszabály, hogy amikor először orvoshoz fordul valaki, az hosszú távon is meg tudja határozni az illető sorsát, ezért csak nagyon körültekintő mérlegelés, differenciálás után lehet diagnózist felállítani – hangsúlyozza dr. Szekeres György PhD, a Pszichiátriai Központ pszichiátere, egyetemi docens. – Ha végül pedig megszületik a bipoláris zavar diagnózisa, gyógyszeres kezeléssel, pszichoterápiával és még akár a megfelelő életmód kialakításával is stabilizálható a hangulat, elérhető egy kiegyensúlyozottabb életvitel, ami nyilvánvalóan döntő hatással van az életminőségre.
Forrás: Pszichiátriai Központ (www.pszichiatriaikozpont.hu)
Bejelentkezés pszichiátriai vizsgálatra
Pszichiátriai Központ
Téma szakértője
- szkizofrénia
- depresszió
- bipoláris hangulatzavar
- szorongásos zavarok
Rendelés típusa:
- személyes, rendelői vizit
- kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
- magyar és angol nyelvű ellátás
Rendelés helyszíne:
- 1036 Budapest, Lajos utca 66. Budasquare Irodaház B épület, 5.emelet