A bipoláris zavar egy olyan hangulati hullámvasútnak is nevezhető állapot, amelyben a szélsőséges felhangoltság és a depresszív időszakok váltják egymást, sőt, nem is túl ritka esetekben akár szinte egyidejűleg is jelen lehetnek. Nem nehéz elképzelni, milyen megterhelő lehet ezt megélni az érintettnek és a környezetének egyaránt, akik nyilvánvalóan mind egyfajta kiegyensúlyozottságot szeretnének elérni. Dr. Szekeres György PhD, a Pszichiátriai Központ pszichiátere, egyetemi docens e cél elérésének lehetőségeire hívta fel a figyelmet.

Enyhébb tünetekkel is érdemes pszichiáterhez fordulni

A bipoláris zavar kezelésében szükséges a pszichiáter.- A bipoláris zavar esetében is, mint minden pszichiátriai kórképnél, a diagnózis felállítása a legfontosabb lépés, hiszen csak erre építve lehet meghatározni bármilyen terápiás intervenciót. Még a pszichológus által vezetett pszichoterápiás kezelés indikációját is pszichiátriai diagnózis alapján tudjuk felállítani. Enyhébb tünetek esetén is érdemes tehát szakembert keresni. Persze egy veszteségélmény után megjelenő természetes szomorúság miatt nem szükséges orvoshoz fordulni, de ha nem múlik el a hangulatzavar, esetleg egyre szélsőségesebbé válik a hangulati hullámzás és rányomja a bélyegét a mindennapokra, akkor el kell indulni ezen az úton – hangsúlyozza Szekeres doktor.

Öröklött vagy szerzett állapot a bipoláris zavar?

A modern orvosi felfogásban a betegségek döntő többségéről azt gondoljuk, hogy a gének és a környezet kölcsönhatásai együttesen váltják ki azokat. A bipoláris zavarnál is így van, bár a megjelenésben elég markánsan közrejátszik a genetikai meghatározottság, a közvetlen felmenők közt előforduló zavarok határozottan növelik a kockázatot. Mindazonáltal a pontos genetikai háttér még nem ismert. A környezeti hatások azonban ebben az esetben is kellenek ahhoz, hogy elinduljon egy patológiás élményszintű feldolgozás. Sokszor ez egy mások számára nem is túl nagy horderejű hétköznapi esemény, ami beindíthatja a folyamatot. Ha pedig már túl erőssé válik a szenvedés-nyomás és komoly funkciókárosodás mutatkozik az illető életének bármely területén – legyen az munka vagy magánélet – feltétlenül orvosi segítségre van szükség.

Bipoláris zavarnál a hangulat stabilizálása a cél

Bipoláris zavarnál a gyógyszeres kezelés, a pszichológus és az életmód is fontos.- Ha felállítjuk a bipoláris zavar diagnózisát, a gyógyszeres kezelés elsődlegesnek tekinthető.  Ennek az alfája a hangulatstabilizáló gyógyszer, ami azon túl, hogy akár az adott hangulati epizód, tehát a mániás, illetve a depresszív szakasz rendezésében is tud segíteni, de elsősorban hosszútávú céllal alkalmazzuk. A cél pedig az, hogy megelőzzük, hogy a kliensnek destabilizálódjon az állapota, és ne az váljon rutinná, hogy jóra is, rosszra is eltúlzottan reagál. Az időben elkezdett hangulatstabilizáló kezeléssel ezt lehet elérni. Vannak persze súlyosabb állapotok, amelyek akár kórházi kezelést és radikálisabb gyógyszeres terápiát igényelnek, mint például egy masszív mániás szakasz, ahol antipszichotikumokra is szükség lehet. Ha pedig a depresszió mutatkozik elhúzódónak és mélynek, akkor szükséges lehet hangulatjavítót is adni, de mindezt csak a hangulatstabilizáló védelmében. Ezért is nagyon fontos az unipoláris és bipoláris depressziót mihamarabb differenciálni, mert ha egy unipoláris depressziót kezelünk hangulatjavítóval, akkor normalizálódni fog a hangulat, de ha bipoláris depressziós beteg csak hangulatjavítót kap, akkor adott esetben provokálhatja a mániába való átcsapást – magyarázza dr. Szekeres György PhD, a Pszichiátriai Központ pszichiátere, egyetemi docens.

A gyógyszeres kezelés mellett a pszichológussal való együttes munka is sokat segíthet, például feldolgozni azokat az életeseményeket, amelyek esetleg traumatizálták a klienst. A pszichoterápia ráadásul az újabb és újabb, triggerként működő események menedzselésében is segíthet, hogy ezek ne tudják ismét beindítani a dominósort. Ezen kívül a pszichiátriában is ismertek azok a nem orvosi gyógymódok, így például az életmód orvoslás, amelyek segíthetnek bármilyen mentális zavar, így bipoláris zavar kezelésében is. Fontos az alvás, a rendszeres elfoglaltság, a kiegyensúlyozott táplálkozás, a megfelelő szintű fizikai aktivitás – ezek együttesen képesek támogatni a gyógyszeres kezelés hatékonyságát is.

Forrás: Pszichiátriai Központ (www.pszichiatriaikozpont.hu)

 

 

Téma szakértője

Specialitások:
  • szkizofrénia
  • depresszió
  • bipoláris hangulatzavar
  • szorongásos zavarok 

Rendelés típusa:

  • személyes, rendelői vizit
  • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
  • magyar és angol nyelvű ellátás

Rendelés helyszíne:

  • 1036 Budapest, Lajos u. 66. B lépcsőház, 5. emelet - Buda Square Irodaház

Kapcsolódó oldalak

Szerző: dr. Szekeres György PhD Utolsó módosítás:2024.02.20 15:43