Valóban mosolygósabbak a kövér emberek? A kutatások szerint korántsem, sőt a kutatók úgy vélik, nem is lenne szabad két különálló problémaként kezelni az pácienseknél jelentkező elhízást és a depressziót, ugyanis komoly kapcsolat van a két krónikus jellegű betegség közt. Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere az összefüggésekre és a megoldásokra világít rá.

A túlsúlyosoknak alacsonyabb az önértékelése

Az aktuális kutatások szerint nagyon fontos az elhízás és a gyakori mentális problémák közti kétirányú összefüggések és kockázatok ismerete, ez ugyanis kulcsot jelenthet a hatékony kezeléshez és a prevencióhoz. Bár ez a terület még meglehetősen gyermekcipőben jár, a kutatásoknak ki kell terjedniük az életmódbeli, a pszichológiai és a szociológiai tényezőkre is, hogy feltárhassák ezt az összetett kapcsolatot.

A túlsúlyos, elhízott emberek ugyanis – különösen azok, akik ekként is definiálják magukat – gyakran tapasztalják a súlyukhoz kapcsolódó előítéleteket és diszkriminációt, és ez döntően alacsony önbecsüléshez, önértékeléshez és szégyenérzéshez vezet. Az elhízás ráadásul összekapcsolódik a társadalmi-gazdasági hátránnyal és a fizikai aktivitás alacsony szintjével is, amelyek viszont szoros összefüggést mutatnak a depresszió megjelenésével. Ugyancsak a depresszió rizikófaktorának számítanak az elhízással összefüggésben megjelenő fizikai problémák, mint a cukorbetegség, a mozgásszervi fájdalmak, a szív-érrendszeri betegségek és a metabolikus szindróma.

Az elhízás tartós stresszes állapot

Más aspektusa is van a túlsúly és a depresszió kapcsolatának: mivel az elhízás valóban egészségügyi kockázatok sokaságát is magával vonzza, ezek jelentős részével maguk az érintettek is tisztában vannak, és tulajdonképpen betegként kezelik magukat. Sokan tudat alatt alacsonyabb életkort is várnak maguktól. A nők különösen érintettek ebben a problémában, hiszen ők fokozottan ki vannak téve a média sugallta, irreális elvárásoknak, így a nyomás szinte állandósul rajtuk.
Emiatt az elhízás megalapoz egyfajta állandósult stresszes állapotot, ami gyakran okoz jelentős pszichológiai diszfunkciókat, vagyis depresszív hangulatot és ehhez kapcsolódó tüneteket. A kutatások szerint ráadásul a kevés mozgás és a túlzásba vitt evés – főleg a zsírban és cukorban gazdag gyorsételeké – elterjedt szokás, egyfajta maladaptív „öngyógyító mechanizmus” a depressziós és szorongó páciensek közt. Vagyis az összefüggés kétirányú: az elhízás és a depresszió kölcsönösen növelik egymás kockázatát  

A mozgásterápia nem csak a fogyásban segít

Holisztikus szemlélettel kell közelíteni az érintett betegek felé, a testi és a pszichés oldalra is koncentrálva. A fizikai oldalon nem lehet eléggé hangsúlyozva az egészséges életmód, e tekintetben a fogyást célzó táplálkozás- és mozgásprogram jelentőségét, amiben az egyéni felelősség megkerülhetetlen. Ugyanakkor a jó hír, hogy ma már elérhető az életmód orvoslás lehetősége, amely komplexen közelít nem csak a fogyás, de a teljes testi-lelki egészség felé.  

Már kutatási eredményekkel is bizonyítható, hogy a fizikai aktivitás enyhíti a depresszió és a kimerültség tüneteit. Ezt többek közt az magyarázza, hogy ha sportolunk – és sportolás alatt nem élsport, hanem rendszeres testmozgás értendő – hatékonyabbnak érezhetjük magunkat és megerősödhet a hitünk abban, hogy elérhetjük a céljainkat, ahogy fizikailag, úgy lelki szinten is irányíthatjuk az életünket. A saját hatékonyságunkba és erőnkbe vetett hit már olyan egyszerű gyakorlatokkal is megszilárdulhat, ha elhisszük, hogy képesek vagyunk néhány emeletet lépcsőzni vagy körbefutni a háztömböt megállás nélkül – és meg is tesszük azt.

Megoldás a komplex kezelés

Mivel az elhízás és a depresszió összefüggései szinte ördögi körként jelentkeznek, a kezelésnek is kétoldalúnak kell lennie, vagyis az életmód mellé fontos az orvosi segítséget is párosítani.

"-Ha valóban diagnosztizáljuk a depressziót – aminek nagyon pontos kritériumai vannak-, akkor gyors segítségként sokszor érdemes gyógyszeres támogatással kezdeni. Amint a kliens kissé jobb állapotba kerül, nekiláthatunk a terápiának – hangsúlyozza dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere. – A terápia mindenképpen komoly támaszt jelent, már csak azért is, mert a genetikai hajlam miatt a depresszió akár többször is visszatérhet. A terápia abban is segít, hogy az érintett már az első jeleket észrevegye magán és időben tudjon segítséget kérni, illetve, hogy olyan módszereket sajátítson el, amelyekkel meg tudja magát védeni, csökkenteni tudja tünetei súlyosságát, vagy akár meg tudja előzni egy következő depresszív epizód kialakulását. Leggyakrabban a gyógyszeres kezelés a pszichoterápiával együtt vezet a tartós gyógyuláshoz. Ha pedig emellett az életmód orvoslás is segít a túlsúly leadásában, jó eséllyel megtörhető az ördögi kör."

 

Téma szakértője

Specialitások:

Rendelés típusa:

  • személyes, rendelői vizit
  • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)

Rendelés helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom utca 16.

 

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

pánik

Kapcsolódó oldalak

Utolsó módosítás:2025.04.28 11:43